مصرف سوخت خودروی شما در فصل زمستان، ۱۰ درصد بیش از حد معمول است

مصرف سوخت خودروی شما در فصل زمستان، ۱۰ درصد بیش از حد معمول است. این درحالی است که با رعایت کردن نکات خیلی ساده به راحتی می‌توانید تا اندازه زیادی مصرفتان را کنترل کنید.

خوشبختانه، شما می‌توانید چند کار ساده انجام دهید تا مصرف سوخت خودروی خود را در فصل زمستان کاهش دهید. با این که کار زیادی در رابطه با آیرودینامیک خودروی خود نمی‌توانید انجام دهید، می‌توانید مصرف سوخت خودرو را با چک کردن میزان باد تایرها و همین‌طور اضافه کردن مقداری باد در صورت لزوم کاهش دهید.

همین‌طور می‌توانید از روغن موتورهایی که برای هوای سرد طراحی شده‌اند، استفاده کنید تا اصطکاک پیشرانه خودرو، کاهش یابد. به جای این که در حالت توقف اقدام به گرم کردن خودروی خود کنید، آغاز به حرکت کنید. خودرو در این حالت با استفاده از گرمای پیشرانه، بسیار سریع‌تر گرم می‌شود.

شما باید سفرهای خود را تا حد امکان، یک تکه کنید. به این معنی که چند سفر را در یک سفر جای داده و دفعات زیادی اقدام به راه اندازی مجدد خودرو نکنید. سعی کنید از سیستم ضدیخ بیش از حدی که لازم است استفاده نکنید.

پارک کردن خودرو در پارکینگ‌های سرپوشیده موجب می‌شود خودرو گرم‌تر بماند و زمان کمتری صرف گرم کردن خودرو شود.

چه چیزی موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود؟

موارد زیادی وجود دارد که بر روی مصرف سوخت خودروی شما در هوای سرد تأثیر می‌گذارد. از لحاظ علمی، مولکول‌ها در هوای سرد سعی می‌کنند در فاصله کمتری از هم حرکت کنند و علت آن هم، کم بودن میزان انرژی آنهاست. این بدان معنی است که چگالی هوای سرد خیلی بیشتر از هوای گرم است برای همین کشش آیرودینامیکی برروی خودروی شما (به ویژه در سرعت‌های بالا) بیشتر خواهدشد. این پدیده بر لاستیک‌های شما هم اثر خواهد کرد و موجب می‌شود باد آنها کمتر شود. این باعث می‌شود اصطکاک و مقاومت بین تایر و زمین بیشتر شود و مصرف سوخت خودرو بالا رود.

هوای سرد همچنین سیال‌های خودرو نظیر روغن موتور یا روغن گیربکس را چگال‌تر می‌کند و موجب اصطکاک بیشتر در پیشرانه و گیربکس می‌شود. این اتفاق بیشتر خودرو را در سفرهای کوتاه مدت هدف قرار می‌دهد، چون هرچیزی در خودرو در دماهای بالاتر، کارآمدتر می‌شود. شما ممکن است مقدار زیادی قدرت صرف استفاده از گرم کن کنید یا همین‌طور زمان زیادی را به گرم کردن خودرو پیش از حرکت اختصاص دهید.

خودروی شما همین‌طور در برف و یخ هم سوخت بیشتری مصرف می‌کند. به طور کلی، به صرفه‌ترین سرعت، ۴۵ مایل در ساعت است. اگر جاده پوشیده از یخ باشد، شما مجبورید با سرعتی خیلی کمتر از این مقدار حرکت کنید. تایرهای خودروی شما هم تماس کمتری با جاده خواهند داشت که بدان معناست که تمام قدرت خودروی شما به جاده منتقل نخواهد شد. تمام این دلایل کوچک موجب تفاوتی بزرگ می‌شوند.

البته موارد دیگری هم موجب افزایش مصرف سوخت می‌شوند که بعضی از آنها در ذیل مورد اشاره قرار گرفته است:

۱- تنظیم نبودن موتور

۲-خاموش نکردن خودرو زمانی که توقف کرده‌اید.

۳- استفاده از روغن موتوری که اصطکاک را بین قطعات موتور کاهش نمی‌دهد.

۴- بد کار کردن سنسور اکسیژن و فیلتر هوا

۵-همیشه روشن نگه داشتن سیستم تهویه خودرو

۶-احتراق ناقص یا عملکرد ضعیف شمع‌ها

۷-مسدود شدن فیلتر سوخت

۸- کیفیت ضعیف سوخت

۹-هم‌تراز نبودن چرخ‌ها

۱۰- درست کار نکردن پیستون‌های ترمز

۱۱-عادات بد رانندگی

۱۲-رانندگی با سرعت بالا

۱۳-مشکلات سیستم پاشش سوخت مربوط به موتور

۱۴-گرم کردن موتور در زمستان که بسیار زمانبر است

۱۵-تزریق بد سوخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش