شیلنگ بخار بنزین

شیلنگ بخار بنزین

بنزین موجود در باک خودرو بواسطه ماهیت طبیعی آن تبخیر شده و در صورت ارتباط با هوای آزاد در آن منتشر می شود. انتشار بخار بنزین در هوا علاوه بر ایجاد آلودگی محیط زیست شرایط انفجار در اطراف خودرو را ایجاد می کند.

بخار بنزین از طریق شلنگ به ورودی کنیستر منتقل و در حین عبور از لایه های کربن اکتیو جذب آن می شود. فرایند جذب به نحوی است که در صورت خاموش بودن موتور پس از گذشت چند ساعت کربن اکتیو کاملا مرطوب شده و با روشن شدن موتور و فعال شدن شیر برقی طراحی شده درمسیر اتصال کنیستر به منیفولد هوا ، جریان هوای محسوسی در داخل شیلنگ بخار بنزین ایجاد و در اثر عبور هوا از لایه های کربن، بنزین جذب شده توسط کربن اکتیو تبخیر و جهت استفاده در سیستم احتراق به منیفولد هوا منتقل می شود.

تبخیر بنزین موجب خشک شدن دانه های کربن اکتیو شده و بدین لحاظ شرایط جذب مجدد بخار بنزین فراهم میشود. در صورت تداوم کار موتور ، کنیستر بصورت واسطه ای بین باک و منیفولد هوا عمل کرده و مستقیما بخار بنزین را به محفظه احتراق هدایت می کند.

اثر شیلنگ بخار بنزین برکارکرد موتور و بهینه سازی مصرف سوخت :

بواسطه اتصال کنیستر به باک، در تامین بخشی از هوای موتور از طریق کنیستر این امکان ایجاد می شود که بخار بنزین موجود در باک همراه هوا به سیستم احتراق منتقل و مصرف شود.

لذا مسدود بودن این مسیر موجب افت هوارسانی مطلوب به موتور و تجمع بخار بنزین در باک خواهد شد. عدم عملکرد صحیح شیلنگ بخار بنزین یا پرشدن آن موجب افزایش مصرف سوخت و کاهش راندمان موتور خواهدشد.

این اثر در خودروهای کاربراتوری بواسطه نوع طراحی صورت گرفته محسوس تر بوده بنحوی که تعویض کنیسترضمن اثر مثبت بر کارایی موتور موجب تنظیم دور آرام آن می شود.مصرف بخار بنزین در سیستم احتراق یکی از فواید استفاده از کنیستر در خودرو می باشد.

بطور حتم میزان حجم مصرف سوخت ناشی از بازیافت بخار بنزین در مقایسه با حجم بنزین مایع مصرفی بسیارکم است. لیکن تامین بخشی از هوای ورودی به موتور از طریق کنیستر(بخار بنزین) اثر بسیار مطلوبی بر کارکرد موتور مخصوصا در استارتهای اولیه و حرکت پر شتاب خودرو دارد.

اثر شیلنگ بخار بنزین بر کاهش آلودگی محیط زیست :

بازیافت و مصرف بخار بنزین اثر کنترلی محسوسی بواسط جلوگیری از انتشار بخار سمی در محیط زیست خواهدداشت. در همین راستا طراحی و نصب سیستم جذب بخار بنزین بر روی تانکرهای حمل بنزین بسیار حائز اهمیت می باشد. حجم بالا و دوری مسافت پالایشگاهها تا پمپ بنزین در فرایند حمل ونقل عامل موثری در آلودگی هوا بواسطه انتشار بخار بنزین می باشد. لذا نصب کنیستر های صنعتی جهت جذب و بازیافت بخار فوق پیشنهاد می شود.

زمان تعویض شیلنگ بخار بنزین :

مطابق استانداردهای معتبر صنایع خودرو سازی در صورت منفی بودن نتیجه تست عملکرد توسط مراکز معاینات فنی خودرو، ۳۰ هزار کیلو متر در شرایط عمومی ،۲۴ماه بعد از زمان نصب،نشت بنزین از سر شلنگی هوای آزاد،تجمع بخار در باک و انتشار ناگهانی در زمان باز کردن درب آن،انتشار بوی بنزین اطراف خودرو،مشاهده هر گونه ضایعات سطحی یا شکستگی روی شیلنگ بخار بنزین باید نسبت به تعویض کنیستر اقدام شود.زمان فوق مشروط به عدم وجود هر گونه عیب ونقص روی کنیستر می باشد.بازدید دوره ای جهت اطمینان از عملکرد کنیستر کاملا ضروری میباشد.

نحوه تعویض :

ابتدا سر شلنگی بخارت بنزین و تصفیه را از پورتها روی کنیستر جدا کرده سپس بدنه کنیستر را از محل پایه ها خارج نمایید. شیلنگ بخار بنزین جدید را در محل پایه ها مونتاژ و سپس سرشلنگی بخار بنزین و تصفیه مطابق ترتیب قبلی در محل خود نصب شود. در هنگام نصب شلنگها دقت لازم جهت جلوگیری از شکستن سرشلنگی ها صورت پذیرد و از اعمال نیروهای جانبی یا خمشی اجتناب شود.

نحوه تست شیلنگ بخار بنزین :

در شرایطی که شلنگ تصفیه و بخار بنزین نصب شده باشد موتور خودرو را روشن نموده در شرایط فوق با قراردادن انگشت خود روی سر شلنگی هوای آزاد ،مکش هوا باید احساس شود .در ضمن مکش هوا از مسیر مکش بخار بنزین نیز باید تست شود. به این منظور شلنگ اتصال باک به کنیستر را جدا و در هنگام روشن بودن موتور مکش هوا از سرشلنگی های بخار بنزین و هوا ی آزاد نیز تست شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش