خطرات استفاده از تایرهای متفاوت در محور جلو و عقب خودرو

خطرات استفاده از تایرهای متفاوت در محور جلو و عقب خودرو

تایر

تایرها به دلیل انتقال قدرت موتور به سطح زمین و ایجاد چسبندگی، نقشی تعیین کننده و حیاتی در نحوه عملکرد خودروها دارند. با وجود این بسیاری از مالکین وسایل نقلیه توجه چندانی به این مساله ننموده و هنگام نیاز به تایر، بدون تحقیق و بررسی صرفا نمونه های کهنه و فرسوده را با نمونه های جدید تعویض می کنند.

، حتما شما هم به خودروهایی برخورد کرده اید که در آنها از تایرهای گران قیمت و رده بالا در کنار تایرهای ارزان قیمت و اقتصادی استفاده شده است. اما آیا می دانستید که چنین اتفاقی می تواند در مواقعی باعث از دست رفتن تعادل خودرو شده و شرایط خطرناکی را پدید بیاورد؟

به تازگی دست اندرکاران سایت انگلیسی Tyre Reviews با انتشار ویدیویی در کانال یوتیوبی خود به این موضوع پرداخته اند. آنها برای نشان دادن تفاوت عملکرد تایرها به سراغ یک دستگاه ب ام و M2 رفته اند. این خودروی کوچک اما تند و تیز آلمانی محور عقب بوده و ۴۰۵ اسب بخار قدرت دارد.


در این تست، یک مسیر کاملا خیس برای ارزیابی عملکرد خودرو با تایرهای متفاوت انتخاب شده است. به منظور نمایش بهتر نقش تایرها در عملکرد خودرو، چهار سناریو ترتیب داده شده و در هر کدام از این سناریوها رکورد یک دور پیست محاسبه می شود. این سناریوها عبارتند از:

تایرهای جلو و عقب ساخت شرکت آلمانی کنتیننتال
تایرهای جلو ساخت کنتیننتال، تایرهای عقب ساخت شرکت فرانسوی میشلن
تایرهای جلو ساخت کنتیننتال، تایرهای عقب ساخت شرکت کره ای کومهو
تایرهای جلو ساخت کنتیننتال، تایرهای عقب از نوع اقتصادی (به نام شرکت سازنده اشاره ای نشده است)

همانطور که در ویدیوی مربوطه مشاهده خواهید کرد، حتی هنگام جایگزینی تایرهای رده بالای کنتیننتال با تایرهای رده بالای میشلن عملکرد خودرو در سطح مسیر خیس تا حدودی افت کرده و زمان رکورد آن افزایش پیدا می کند.


در صورت استفاده از تایرهای میان رده کومهو در محور عقب، شاهد افت بیشتر عملکرد ب ام و M2 در مسیر لغزنده هستیم، البته در این سناریو کماکان چسبندگی در سطح مطمئنی قرار داشته و وارد محدوده خطرناک نمی شود.

رکوردهای ثبت شده در سه سناریوی اول

رکوردهای ثبت شده در سه سناریوی اول

اما بیشترین افت زمانی رخ می دهد که از تایرهای کاملا اقتصادی و ارزان قیمت در محور عقب استفاده شود. در این شرایط هدایت خودرو کاملا چالش برانگیز می شود.

تفاوت در عملکرد خودرو با تایرهای متفاوت می تواند ریشه در عواملی چون جنس لاستیک، شکل آج ها و میزان سختی دیواره ها داشته باشد. این عوامل سبب می شوند که تایرهای برندهای گوناگون سطح متفاوتی از چسبندگی را ارایه کنند. ناگفته پیداست که اگر میزان چسبندگی تایرهای محور جلو و عقب یکسان نباشد، هدایت خودرو هم دشوارتر خواهد شد.

آنطور که Tyre Reviews توصیه می کند، در صورت نیاز به تعویض تایرها رانندگان بهتر است هر چهار حلقه را از یک برند واحد انتخاب کنند. نکته دیگر اینکه شرکت هایی چون کانتیننتال و میشلن که جزو پیشگامان صنعت لاستیک سازی هستند، هر ساله مبالغ هنگفتی را صرف تحقیق و توسعه می کنند، به همین جهت تایرهای ساخت این شرکت ها برتری خود را در عمل نشان داده و می توانند با چسبندگی بهتر ایمنی بیشتر را به دنبال داشته باشند./دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش