عوامل مستهلک شدن لنت ترمز و راه های جلوگیری از آن

عوامل مستهلک شدن لنت ترمز و راه های جلوگیری از آن

ترمزها ابزاری هستند برای بازداشتن یک وسیله از حرکت ، اگرچه یکی از سیستم های محبوب خودرو به شمار نمی روند اما بدون شک یکی از مهمترین عملکرد های خودرو بر عهده این سیستم می باشد که از اهمیت کمتری در نظر کارشناسان و علاقه مندان به خودرو هنگام بررسی محصولات خودروسازان برخوردار است . از اختراع اولین وسایل نقلیه در زمان های گذشته همچون گاری ها و درشکه ها تا به امروز که شاهد خودروهای پیشرفته و مدرن در جامعه هستیم ،سیستم کنترل کردن و نگه داشتن خودرو یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین قسمت های خودرو است که این وظایف را سیستم ترمز برعهده دارد و روز به روز شاهد پیشرفت، تکامل و مدل های متنوع  این سیستم هستیم زیرا به خوبی عمل نکردن و ایجاد مشکل در آن موجب بروز حوادث ناگواری می شود. در زمان های گذشته برای نگه داشتن وسایل نقلیه از کفشک هایی استفاده می کردند که توسط یک اهرم و با نیروی دست یا پای فرد به سطح خارجی چرخ ها چسبیده و با ایجاد اصطکاک باعث متوقف شدن وسیله نقلیه می شدند. این عملکرد که از گذشتگان به ارث رسیده پایه و اساس سیستم های ترمز امروزی را تشکیل می دهد با این تفاوت که این نیرو توسط سیستم های مختلفی به چرخ ها وارد می شود. ترمزها انواع مختلفی دارند:

۱)  ترمز های سیمی : ترمز های سیمی در خودروها کاربرد زیادی ندارند و در ترمز دستی خودرو استفاده می شوند.

۲) ترمز های روغنی ( هیدرولیکی ) : در این سیستم با توجه به فشار خلایی که در ورودی هوای موتور قرار داشته و با استفاده از پمپ فشاری روغن ( چه به صورت اهرم کنترل شونده بوسیله انسان و چه بوسیله سیستم کنترل کننده الکترونیکی ) ، نیروی ترمز چندین برابر شده و به بوسترها انتقال خواهد یافت .از این سیستم ترمز هنگامی که خودرو خاموش بوده ، نمی توان استفاده نمود و یا حداقل به آن اعتمادی نمی توان داشت در مواقعی که خودرو خاموش می باشد.

۳) ترمز های بادی ( پنوماتیکی ) : این ترمز ها بیشتر در خودروهای سنگین به کار می رود و به وسیله فشار هوا عمل ترمزگیری صورت می گیرد.

۴) ترمز های الکتریکی : در این سیستم ، که جایگزینی مناسب برای سیستم هیدرولیکی یا بوستر خلائی گردیده است ، عملگرهای این سیستم کاملا الکتریکی بوده و جایگزین اهرم بندی سیستم بوستر خلائی و هیدرولیکی گردیده است . این سیستم را با نام سیستم ترمز خشک نیز شناسایی می نمایند ، زیرا فاقد هرگونه مایع هیدرولیک و سیستم خطوط هیدرولیکی می باشد

ساختمان اصلی سیستم ترمز از بخش های  پدال ترمز، بوستر، سیلندر اصلی، سیلندر چرخ ها، دیسک و کاسه ترمز، لنت ها و روغن ترمز تشکیل شده است.

لنت ها و عوامل موثر بر مستهلک شدن آن ها عنوان اصلی این مقاله است که ما سعی در بررسی این عوامل داریم پس در ادامه با لنت پالاس همراه باشید.

کفشکک و لنت ترمز

لنت ترمز در سال ۱۹۰۲ توسط فردریک لنکستر اختراع شد که توانست انقلابی در سیستم‌های ترمز خودرو ایجاد کند. لنت‌های ترمز باید دارای ضریب اصطکاک بالا باشند و با تغییرات درجه حرارت خاصیت خود را حفظ نماید و نیز لنت‌ها باید در برابر ساییدگی استحکام کافی را داشته باشد تا به دیسک‌های چرخ آسیبی وارد نکند. نحوه کار سیستم ترمز به این صورت است که وقتی راننده پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهد، روغن ترمز به درون کاسه لنت و سیستم ترمز چرخ هدایت می‌شود و لنت‌ها به جلو هل داده می‌شوند. در این حالت بین دیسک و لنت ترمز اصطکاک ایجاد می‌شود و این امر منجر به داغ شدن لنت می‌شود. داغ شدن لنت‌ها باعث می‌شود تا سرعت خودرو کاهش یابد و در نهایت بایستد. در گذشته لنت از ترکیب پنبه نسوز و سیمهای مسی و تارهای روی که به‌طور گشاد و شل بافته شده‌اند تشکیل می‌شد. این ترکیب پس از مدتی با رزین توام شده، ترکیبی آمیخته برهم تشکیل دادند که به صورت نوار آماده می‌شد و چون انعطاف‌پذیر بود به هر شعاعی که لازم بود بر روی کفشک به صورت چسبی یا به صورت پرچ قرار داده می‌شد. بعد از آن لنت ها از آزبست ساخته می‌شد ولی امروز استفاده از ازبست ممنوع است است به دلیل اینکه آزبست ماده ای سرطان زا و خطرناک برای سلامت انسان شناخته شده به کار گرفته نمی شوند . لنت ها به ۵ دسته تقسیم می شوند.

۱٫ بدون آزبست ارگانیک : در ساخت آنها از انواع الیاف مصنوعی شیشه ، الیاف آرامید و الیاف ارگانیک ( آلی ) طبیعی استفاده میشود . این مواد برای تقویت مواد تشکیل دهنده لنت بکار می رود این مواد بصورت ارگانیک و غیر ارگانیک به ساختار الیاف لنت به عنوان مواد اصلاح کننده اضافه می گردد. مواد اصلاح گر لنت در واقع برای بالا بردن قدرت ترمز گیری و کارایی لنت به آن اضافه میگردد و معمولا ارزان‌ترین و کم‌ عمرترین هستند.

۲٫ سرامیکی : یکی از تفاوتهای اصلی بینِ موادِ سرامیکی و ترمز نیمه فلزی این است که لنت‌های سرامیکی الیافِ استیل ندارند . استیل ایجاد مقاومت کرده و گرما را از گردنده(rotors) منتقل می‌کند ولی این لنت در عین حال سروصدا ایجاد می‌کند .همچنین استیل مانند سمباده عمل کرده و باعث خوردگی دیسک می‌شود. جایگزینی موادِ سرامیکی و فیبرهای مسی به جای استیل اجازه می‌دهدکه لنت‌های سرامیکی، دماهای بالایی را با اتلافِ حرارتیِ کمتر را تحمّل کنند طول عمری بیشتر از تمام انواع لنت دارند. اما در مقابل، قیمت آن‌ها نیز بالاتر است.

۳٫ نیمه متالیک در ساخت بیشتر این لنت ها تعداد ۱۵ تا ۲۰ نوع مواد گوناگون استفاده می‌شود، برخی از این مواد مانند گرافیت نرم هستند و بعضی از آن‌ها مانند پودرهای کربنی سخت هستند معمولا طول عمر بالایی دارند.

۴٫ کم متالیک : درلنت های کم متال در حدود %۲۰ وزن لنت را فلزات مانند آهن و استیل تشکیل می دهند و قسمت اعظم لنت الیاف و مواد ارگانیک و غیر ارگانیک موجود در لنت های NAO است این لنت ها قابلیت ترمزگیری خوبی دارند ولی تولید صدا و گرد لنت زیادی می کنند که معمولا بدلیل آب بندی صدایی خوب خودروهای لوکس به گوش راننده نمی رسد ممکن است کمی سر و صدا داشته باشند، اما عمر آن‌ها کمی از لنت‌های اورگانیک بیشتر است.

۵٫ زینتری :  این لنت ها از ذرات استیل و الیاف کامپوزیتی استفاده می شود و بیشتر برای مقاصد Offroad ، مسابقه و هواپیما مناسب می باشد . در صورت استفاده بر روی خودرو های عادی به طرز چشمگیری قابلیت ترمزگیری را از دست می دهد و به چندین متر اضافه برای ایستادن نیاز پیدا می کند. این لنت ها می بایست حتما گرم شده و به دمای لازم برای بدست آمدن بهره مطلوب برسند

لنت ترمز
لنت ترمز
لنت ترمز

انواع لنتهای سرامیکی، نمیه متالیک و زینتری

لنت ها از ان دسته از محصولاتی هستند که زمان تعویض مشخصی ندارند و از قانون خاصی پیروی نمی کنند. لنت ها قادراند به طور تقریبی مسافتی بین ۷۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر خودرو شما را ساپورت کنند و بعد از این زمان کم کم فرسوده می شوند و در کند شدن سیستم ترمز گیری نقش موثری دارند. با توجه به روند افزایشی قیمت های لوارم جانبی خودرو از جمله لنت ها که از اهمیت ویژه ای نیز بر خوردارند سعی داریم عواملی را که در مستهلک شدن لنت ها نقش فراوانی دارند بررسی کنیم تا با رعایت این نکات طول عمر لنت ها را افزایش بدهیم.

https://donyayebattery.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش