آیا کولر عمر باطری را کم میکند ؟

آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می کند؟

پاسخ ساده این است که اگر موتور ماشین شما روشن است و سیستم الکتریکی ماشین شما به درستی کار می کند، کولر ماشین بار اضافی روی باتری ماشین شما تحمیل نخواهد کرد. کلاچ کمپرسور در کولر ماشین، هنگام کار موتور داخلی در حال کار کردن است، به انرژی الکتریکی بیش از هر زمان دیگری مانند خاموش بودن آن، نیاز دارد و در این حالت، خودرو کمی سوخت بیشتری استفاده می کند.

در واقع این دینام شما است که همراه با تنظیم کننده ولتاژ که در بسیاری از ماشینها بخشی از دینام است، ولتاژ باتری را تشخیص داده و در صورت لزوم، شارژ را افزایش یا کاهش می دهد. پس کولر ماشین در حالت عادی، عمر باطری ماشین را کم نمی کند. در صورتی عمر باتری کم می شود که ولتاژ، باتری یا دینام مشکلی داشته باشد که در این گونه مواقع، ابتدا شارژ باتری از دست رفته و در نهایت می تواند منجر به کاهش عمر باطری یا تخریب کامل آن شود.

ارتباط کولر و باطری ماشین در حالتی دیگر

 

به جز حالتی که گفته شد، حالت های ذیگری نیز می توانند وجود داشته باشند که ارتباط اجزا را با هم تغییر دهند. مثلا هنگامی که سرعت کمی دارید، کلاچ روی کمپرسور از نیروی الکتریکی کمی استفاده می کند؛ اگر دینام از ظرفیت کافی برخوردار باشد و موتور با سرعتی بچرخد که جریان کافی برقرار نشود، استفاده از لوازم جانبی مانند برف پاک کن، چراغ، کولر و سایر لوازم، می تواند منجر به تخلیه شدن باتری شود. بنابراین پاسخ این سوال که آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می کند یا نه، می تواند بسته به شرایط ماشین، بله یا خیر باشد.

تاثیر نوع ماشین بر ارتباط کولر و باتری ماشین

در یک ماشین ICE، کولر ماشین انرژی لازم برای گردش فن را از انرژی حاصل از دینام، انرژی الکتریکی را برای کلاچ و دینام و در نهایت، انرژی برای کمپرسور را از میل لنگ موتور می گیرد. هنگامی که این نوع ماشین در حال کار کردن است، باتری به طور مستقیم ارتباطی با کولز ماشین ندارد و انرژی هر چیز مربوط به کولر ماشین را تامین نمی کند.

ولی شرایط در یک ماشین EV فرق می کند. البته این نوع ماشین، امروزه تنها یک درصد از ماشین های موجود در خیابانها را تشکیل می دهد. در این گونه ماشین ها، شارژ ذخیره شده در باتری تقریبا اصلی ترین منبع است و وظیفه دارد انرژی بیشتر قسمتهای ماشین را تامین کند. پس در ماشین های EV، کولر و باتری ماشین به طور مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند و از یکدیگر تاثیر می پذیرند.

طرز کار کولر ماشین

سوالی که پیش می آید این است که اگر کولر یک ماشین، انرژی خود را از انرژی ذخیره شده در باتری به دست نمی آورد، پس منبع انرژی آن چیست؟

سیستم کولر ماشین شامل قطعات و منابع زیر است:

  •         کمپرسور: هوا را به داخل یک سیال فشرده می کند تا این هوای خنک از طریق یک خط به کندانسور جریان یابد.
  •         خازن: گرما را از کولر خارج می کند و آن را به سمت شیر انبساط یا لوله روزنه می کشد.
  •         لوله: هوای خنک را که به صورت گاز است، به خشک کن منتقل می کنند.
  •         خشک کن: رطوبت را از هوا می گیرد و به اپراتور منتقل می کند.
  •         اپراتور: جریان هوای سرد را به فراتر از خود می رساند و تقریبا مرحله آخر است.

به طور کلی، منبع هوای خنک کولر ماشین، سوخت ماشین است که منجر به راه اندازی این فعل و انفعالات می شود.

نتیجه گیری

کولر ماشین یک سیستم خنک کننده بیرونی خودرو است که در بیشتر ماشین ها وجود دارد. سوال رایج این است که آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می کند؟

پاسخ این سوال به نوع ماشین شما و حتی حالتی که در آن قرار دارد، بستگی دارد. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم، می توانید متوجه شوید که کولر و باتری ماشین تا چه حدی می توانند با هم ارتباط داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و ثبت سفارش